Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


jak_spravne_navazovat_na_serial_ester_krejci

Jak správně navazovat na seriál Ester Krejčí

Článek a odkazované články jsou ve výstavbě.

Seriál Ester Krejčí je dílo svobodné kultury1). Můžete na ni tedy navazovat, měnit ji, doplňovat, adaptovat, používat její části ve svých dílech ve větší i menší míře, a dokonce na tom vydělávat a vyhnout se přitom riziku, že vám to zakážu. Díky tomu do svých děl můžete vložit ze sebe to nejlepší, protože kdo by chtěl vložit ze sebe to nejlepší a nejnenahraditelnější do díla, které by měl někdo cizí právo mu zakázat šířit, a tím všechno jeho úsilí zmařit, jako to kdysi udělala svým fanouškům Anne Rice?2)

To vše je možné díky tomu, že oba knižní svazky podléhají licenci CC BY-SA 3.0 CZ. Tato výsada však není automatická; abyste ji získali/y, musíte při každém šíření či zpřístupňování vašeho odvozeného díla splnit podmínky uvedené licence, tedy především:

  • Uvést autorství (licenční prvek BY).
  • Neuplatnit žádná další právní či technická omezení.

Pokud jste dílo změnili/y (třeba jen nepatrně), musíte splnit také tyto dva další úkoly:

  • ShareAlike – poskytnout své změny/dílo za stejných podmínek (licenční prvek SA).
  • Uvést změny.

Abych vám splnění těchto podmínek maximálně usnadnil/a, připravil/a jsem pro vás pečlivě formulované texty, které si zpravidla stačí přečíst, vyplnit a připojit k vašemu dílu. Připojení těchto textů sice nemůže nahradit plné porozumění licenci a není tak spolehlivou právní zárukou jako analýza kvalifikovaného právníka, ale je to správnější, než se o nic nestarat. Je to jako kliknutí na tlačítko I agree při instalaci programu do počítače; pokud nechcete mít problémy, udělejte to a budu vám za to vděčný/á.

Vyberte, která možnost se vás týká:

  1. Použití pro osobní potřebu – Chystáte se knihy či jejich kopii studovat a používat pro vlastní potřebu, aniž byste je přitom zpřístupnili/y dalším osobám.
  2. Šíření doslovného výňatku – Chystáte se zpřístupnit či poskytnout ostatním jakkoliv velkou část původních knih v nezměněné podobě. (Např. přepsat svoji oblíbenou část scénáře na svoje webové stránky.)
  3. Vlastní odvozené dílo – Chystáte se šířit část seriálu, kterou jste upravili, nebo vlastní dílo, které je na knihách nějak založeno (např. fotografie obálky, předklad do jiného jazyka, filmová adaptace, běžná fan fikce, parodie).
  4. Nevlastní odvozené dílo – Chystáte se šířit dílo, kde je obsah ze seriálu Ester Krejčí spojen s obsahem, který je chráněn autorským právem někoho třetího a není dostupný pod kompatibilní licencí. (Např. fan fikce na Harryho Pottera, kde vystupuje místo Hermiony Grangerové Ester Krejčí.)
jak_spravne_navazovat_na_serial_ester_krejci.txt · Poslední úprava: 12. February 2021(12:20:26) autor: Singularis